Farba do włosów. O czym pamiętać przy jej wyborze?

Decydując się na farbowanie włosów w domu trzeba odpowiednio dobrać farbę. Nie chodzi tutaj jedynie o właściwy kolor, ale przede wszystkim o jakość farby do włosów. Farba do włosów musi być przede wszystkim bezpieczna, aby nie zniszczyć włosów. Oprócz nadania koloru farba powinna też odżywiać włosy i sprawiać, że będą one mocne i pełne blasku.

Jaką farbę do włosów wybrać?

Warto wybrać farbę, która w swoim składzie nie ma amoniaku, szkodliwych silikonów czy mocnych alkoholi. Powinno się unikać farb z dodatkiem nadtlenku amoniaku, niklu, nadtlenku wodoru, octanu ołowiu czy fenylendiaminy. Najlepsza farba do włosów. Którą wybrać? Farba do włosów powinna nie tylko dobrze wnikać w głąb włosa, zapewniać intensywny, trwały kolor, ale także sprawiać, że włosy będą wygładzone, nawilżone i pełne blasku. Najlepsze będą farby, które w swoim składzie mają tylko naturalne składniki np. zioła czy ekstrakty roślinne, które wykazują się działaniem odżywczym i wzmacniającym. Farba do włosów powinna też pielęgnować, dobrze więc jeśli będzie wzbogacona o odżywcze olejki, a także takie składniki jak pro-kolagen czy pro-ceramid, które odbudowują ubytki włosa, dodatkowo chroniąc włosy i dodając im blasku. Przed użyciem farby trzeba też sprawdzić, czy produkt nie będzie nas uczulać. Mając wrażliwą skórę głowy warto wybrać farbę do włosów z pigmentami roślinnymi np. wyciągiem z kory jujube, o właściwościach kojących i nawilżających, co pomoże złagodzić uczucie dyskomfortu oraz ewentualne podrażnienia czy swędzenie. Dobrze jeśli farba posiada też w swoim składzie np. olejki jojoba i monoi, które pielęgnują włókno włosa i zapewniają głębokie odżywienie oraz przywracają włosom blask. Dobra farba to też taka, która zapewni trwały efekt. Lepiej zdecydować się na wysokiej jakości, profesjonalną farbę fryzjerską, gdyż zawarte w niej składniki sprawią, że włosy zostaną dogłębnie odżywione i po koloryzacji będą zachwycać zdrowym i pięknym wyglądem. Dobrej jakości farby do włosów zawierają też często w zestawie specjalne odżywki, które mają pomóc w pielęgnacji efektu i pozostawić włosy w dobrej kondycji. W końcu żaden kolor nie będzie dobrze wyglądał na zniszczonych włosach.

Jak dobrze wybrać kolor włosów?

Znalezienie odpowiedniego koloru farby nie jest łatwe, gdyż zależy to nie tylko od tego, jaki kolor chcemy uzyskać, ale też jaki jest nasz naturalny kolor. Odcień powinien przede wszystkim pasować do karnacji czy koloru oczu, tak aby podkreślić urodę. Kolory w chłodnych barwach najbardziej będą pasować do osób o jasnej karnacji i niebieskich oczach o ciemnej oprawie. Z kolei ciepłe odcienie lepiej będą współgrać z ciemniejszą karnacją i jasną oprawą oczu, świetnie będą pasować np. do oczu zielonych czy brązowych. Kolor włosów nie powinien zbyt kontrastować z cerą, ale też nie może się z nią zlewać. Niezależnie od odcienia skóry, warto wybrać kolor włosów o przynajmniej dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy niż cera. Aby upewnić się, że wybrana przez nas farba do włosów pozwoli uzyskać wymarzony kolor, warto zdecydować się najpierw na test i zafarbować jedynie niewielkie pasmo włosów, aby sprawdzić czy kolor jest odpowiedni. Przed samym farbowaniem trzeba pamiętać o tym, aby włosy były w jak najlepszym stanie, nie powinno się wykonywać farbowania na włosach zniszczonych, gdyż koloryzacja może je jeszcze bardziej uszkodzić. Włosy warto na co dzień odpowiednio odżywiać i nawilżać, aby były w jak najlepszej kondycji. Ważna jest również właściwa pielęgnacja po farbowaniu. Warto zdecydować się na szampony dedykowane włosom farbowanym, które pomogą utrzymać kolor na dłużej. Aby wzmocnić włosy niezbędne będą też odżywki i maski do włosów.